Rozhovor, který byl otištěn v Deníku, přibližuje náš přistup k udržitelným obalům a ekologii.
Obaly a ekologie. Jde to nějak dohromady?
Zodpovědné zacházení s obaly a jejich použití má zásadní vliv na udržitelný způsob života. Vše začíná již u výrobců a prodejců zboží. Záleží, který typ obalů zvolí, zda umožňují jejich snadné vytřídění po využití. To klade nároky na primární výrobce obalů z hlediska použitých materiálů, konstrukce a fixaci zboží s ohledem na bezpečnost při přepravě. Pak už je to na samotném spotřebiteli – pokud s obalem naloží tak, aby dopad na životní prostředí byl co nejmenší (např. jeho opětovným použitím), pozitivně tím přispívá k ochraně klimatu a krajiny.
Vaše produkce obalů se opírá především o vlnitou lepenku. Proč?
Na obaly z vlnité lepenky jsme vsadili hned od prvopočátku, tedy před téměř 30 lety. Jedná se o materiál se spoustou výhod – je lehký, tvárný a v přírodě snadno odbouratelný. Navíc se dá lepenka opakovaně recyklovat (až 10x). Pro výrobu udržitelných obalů, jak toto slovo vnímáme my, to je tedy velmi vhodná surovina. V Servisbalu však jdeme ještě dál a obaly vždy navrhujeme s ohledem na efektivní skladování, přepravu, a s důrazem na ergonomii při samotném balení. Díky tomu dokážeme ušetřit nejen množství skladových položek našich zákazníků, ale i celkové náklady na logistiku. I to vnímáme jako náš přínos pro životní prostředí.
Co byste jako výrobce obalů doporučili svým zákazníkům, kteří se chtějí chovat šetrně k životnímu prostředí?
Samozřejmě záleží, jaký produkt má obal chránit a jaké jsou podmínky expedování a skladování. Pokud je to možné, doporučuji zvolit jednodruhový obal, tzn. stejný materiál jak pro obal, tak pro fixaci. Dále by měl obal splňovat kritéria udržitelnosti – což znamená z recyklovaných a recyklovatelných materiálů, s odpovídajícími rozměry, tedy zbytečně nenavyšovat jeho rozměry a váhu. Pokud to půjde, tak obaly doporučuji používat opakovaně a pokud už pro něj není využití, tak ho správným způsobem vytřídit.
Je Servisbal nějak zapojen do celosvětové ochrany klimatu?
Jsme přesvědčeni, že ochrana klimatu a problém skleníkových plynů nekončí u bran fabriky. Proto jsme v roce 2021 prošli auditem a nechali si změřit CO2 stopu naší společnosti. Následně jsme se ji rozhodli kompenzovat investicí do projektu pro bezemisní výrobu energie. Z tohoto pohledu jsme tedy uhlíkově neutrální firma. Na druhou stranu tímhle prohlášením to nemůže skončit. Začali jsme pracovat na dalším snižování uhlíkové stopy a stanovili si další environmentální cíle. Zabýváme se tak množstvím odpadu, spotřebou stretch fólie a samozřejmě také investujeme do opatření na úsporu provozních energií.
V regionu jste poměrně známí podporou různých dobročinných projektů. Projevuje se to nějak i v oblasti ochrany životního prostředí?
V minulosti jsme se zapojili např. do projektu „Nejsem prase“. Teď právě ale hledáme vhodný projekt v regionu, který bychom mohli podporovat dlouhodobě a dával nám opravdu smysl. Do procesu výběru se snažíme zapojit i naše zaměstnance.
Mají vaši zákazníci zájem o ekologické obaly?
Ano, a v posledních dvou letech tento zájem ještě akceleruje. Trendy spojené se snižováním uhlíkové stopy a zavádění reportingu ESG o dopadech na životní prostředí vedou k tomu, že zákazníci více hledají řešení z této oblasti. Zároveň roste povědomí o tom, co je udržitelné opravdu a co jen na oko. Z trhu tak v poslední době vymizely extrémy typu nahnědo barvených fólií, které někteří dodavatelé prodávali jako „ekologické“. Pro nás jsou vyšší nároky trhu příležitostí pro uvádění nových produktů. V poslední době jsme tak na trh přinesli papírové varianty fixačních materiálů a zásilkových obalů. Jako příklad mohu uvést naše řešení EKOBOX – krabici, která splňuje nároky přepravních služeb, ale nepotřebuje k uzavření žádnou lepící pásku. Je to jednodruhový obal, takže celý patří do papíru, snadno se recykluje a pokud ho někdo nedej bože vyhodí kam nepatří, jednoduše se v přírodě odbourá.
V obalové asociaci Packsynergy spolupracujete s obaláři z Německa a z dalších evropských zemí. Liší se nějak jejich přístup k životnímu prostředí?
Všichni členové Packsynergy přistupují k ochraně životního prostředí a klimatu velmi zodpovědně. Celá skupina se rozhodla stát klimaticky neutrální a postupně se zapojuje do projektů na podporu udržitelnosti. Mimo jiné se snaží vyvíjet udržitelné obaly. V tomto směru je pro Servisbal členství v této asociaci velkou inspirací.
Jaký předpokládáte v budoucnu vývoj v oblasti ekologických obalů?
Určitě poroste procentuální podíl recyklátu v obalech a silným trendem je odklon od plastů. Na trhu je už dost alternativ. Dnes není problém třeba koupit papír, který byl vyroben z trávy, desky papírové „pěny“, nebo obaly z mycelia – výsledný materiál připomíná pěnový polystyren, ale je zcela biologicky rozložitelný. Nevýhodou těchto materiálů je jejich vyšší cena, ale tak to u nově vyvíjených materiálů z počátku bývá.
Podle čeho se mají zákazníci orientovat, pokud si chtějí vybírat ekologické obaly? Samozřejmě záleží na materiálu a použití. My věříme ve vlnitou lepenku, ale jiné materiály nezatracujeme. Ne vždy se dá lepenka nahradit, a někdy může mít nevhodně zvolený papírový obal horší efekt než správný obal z plastu. Na obalech bývají uvedeny značky, které zákazníkovi napoví, z čeho jsou vyrobené, a hlavně jak s nimi nakládat po jejich využití. Jako základ doporučuji se tedy řídit těmito značkami.